Rostex
Český výrobca bezpečnostného a dverného kovania
Domovská stránka Rostex O nás Rostex Ako správne vybrať kovanie

Ako správne vybrať kovanie

nákres
Skôr, ako vyrazíte do obchodu, zmerajte si niektoré dôležité miery na existujúcom kovaní, aby ste ich mohli nahradiť rozmerovo a typovo zodpovedajúcim kusom. Na čo sa vás predajca bude pravdepodobne  vypytovať.

Rozstup
čiže vzdialenosť od stredu kľučky k stredu otáčania vložky (kľúča vo vložke). Najčastejšie sa predávajú kovania s rozstupom 72 mm, 90 mm, 92 mm, občas sa objavia modely s rozstupom 88 mm alebo i 55 mm.

Hrúbka dverí

ktoré majú byť novým kovaním osadené. Tento rozmer je pre jednotlivé modely kovania stanovený v podobe intervalu, do ktorého by ste sa mali vojsť. Napríklad to môže byť  40 – 55 mm. Vyrábajú sa ale i samozrejme kovania na hrubšie i tenšie dvere.

Kovania s prekrytím vložky

Prekrytie vložky zvyšuje výrazne bezpečnosť kovania. Ak chcete také kovanie dokúpiť bez novej zodpovedajúcej vložky, musíte si doma premerať, či tá vaša pôvodná nebude na vonkajšej strane dverí príliš krátka. Prekrytie je zhruba centimeter vysoké, a ak by vložka pod ním bola schovaná príliš hlboko, nepodarilo by sa vám kľúč pri odomykaní zasunúť dostatočne až na doraz a neotvorili by ste.

Čo je pravá a ľavá kľučka

stranová orientácia kľučiek sa najľahšie určuje podľa umiestnenia skrutiek, ktorými sú kľučky pripevnené na štvorhran. Pokiaľ je skrutka(tzv. zaisťovací červík) zo strany krčka kľučky, či už z vonkajšej, alebo skôr z vnútornej strany, ide o tzv. pravo-ľavú kľučku, ktorú je možné(ak to dovolí jej tvar) montovať na obe strany dverí. Niekedy je ale ten tzv. zaisťovací červík kľučky umiestnený zospodu. Pri nesprávnom osadení bude potom červík hore, čo nevyzerá pekne.

Vyhotovenie kovania

v ponukách špecializovaných firiem sa najčastejšie stretnete s tromi typmi bezpečnostných kovaní – kľučka – kľučka, gombík – kľučka, držadlo – kľučka. Tu hrá pri výbere dôležitú úlohu úvaha, ako často sú dvere používané, aká je frekvencia otvárania. Pri väčšej frekvencii je praktickejšie vyhotovenie kľučka – kľučka.
Dôležité upozornenie – bezpečnosť je zaistená až pri uzamknutí, nestačí dvere iba „zaklapnúť“!!!

Povrchová úprava kovania

v dnešnom čase je na trhu prezentovaná široká škála materiálov a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nehrdzavejúca oceľ,  matovaná nehrdzavejúca oceľ, chróm, nitrid titánu a ďalšie). Závisí celkom od úvahy klienta, pre aký výrobok sa rozhodne.

Všetky vyššie uvedené kritériá pomôžu pre základnú orientáciu klienta. Iste podstatným kritériom bude samozrejme cena, i tu je na trhu dosť veľká možnosť voľby. Je však nutné zdôrazniť, že výrobky od renomovaných výrobcov, výrobky plne certifikované a výrobky s perfektným dizajnom a dokonalým dielenským spracovaním majú svoju cenu, majú svoju vysokú úžitkovú hodnotu a pri úvahách o nákupe je nutné i s týmto počítať.

Orientácia dverí

Orientácia dverí Model (1)

Tisknout stránku Vytlačiť stránku       Hore
Nájdite svoju predajňu

Vyhľadajte predajcu, u ktorého si môžete výrobky ROSTEX prezrieť.

Vložte, prosím, PSČ alebo názov vášho bydliska a vyhľadajte najbližšieho predajcu.

Nájdite najbližšieho predajcu ROSTEX podľa regiónov
Mapka krajů ČR Královéhradecký Pardubický Olomoucký Moravskoslezský Zlínský Jihomoravský Vysočina Jihočeský Plzeňský Karlovarský Ústecký Liberecký Praha Středočeský
Buďte v obraze
Zaregistrujte sa zdarma na odber aktualít. Budeme vás pomocou e-mailu pravidelne informovať o novinkách a produktoch v akcii!

Zadajte svoju e-mailovú adresu
Newsletter
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
Partneri